Vajinal Kaşıntılarının Nedenleri ve Çözümleri


Vajinal Kaşıntılarının Nedenleri ve Çözümleri

Kadınların en büyük sorunların biri olan ve her iki kadından birinde görülen vajinal kaşıntılar bazen dayanılmaz derecede rahatsız edici olabilir. Özellikle toplum içindeyken yaşanan vakalarda kadınlar büyük sıkıntı içinde kalabilirler.

Sosyal aktivitelere engel olabilecek vajinal kaşıntıların nedenleri ve çözümlerini şu şekilde açıklayabiliriz.

1. Mantar Enfeksiyonu

Vajinanında bir pH değeri vardır ve bu değer 4.7 altındadır. Vajinada bulunan bir takım yararlı bakteriler vardır. Bu bakteriler vajina bölgesinde oluşabilecek mantarlara karşı büyük önem sağlar. Genel olarak kullanılan antibiyotikler sonunda vajinada bulunan yararlı bakteriler ölür ve yok olarak o bölgede mantar oluşumları meydana gelebilir. Nemli ve sıcak ortamlarda da görülebilen mantar enfeksiyonu vajinada akıntılara neden olur ve kaşıntılara yol açar.

Çözümü ;

Öncelikle kişi hamile ise hemen doktora görünmelidir. Eczaneden mantarlara karşı etkili olan anti-fungal kremler temin ederek kullanabilirsiniz. Ayrıca mantarın en büyük beslenme kaynağı şekerdir ve bu süreçte şekerli yiyecek ile içeceklerden uzak durmakta iyileşme için büyük önem taşımaktadır.

2. Vulvit

Vulva bölgesinde ortaya çıkan kızarıklık ve kaşıntılara denir. Genellikle sebebi vulva bölgesini çok sert şekilde keselenmesi ile meydana gelir. Ayrıca duşlarda kullanılan jeller ve vajinal deodorantlarda kaşıntıların oluşmasına neden olur.

Çözümü ;

Genital bölgeyi temizlemek için sadece ılık su kullanmak en iyi çözüm olacaktır. Sabun vb. ürünler kullanmak istiyorsanız pH değeri vajinal bölgesine uygun olanları tercih edin.

3. Cilt Problemleri

Egzema gibi cilt problemleri de genital bölgede ciddi kaşıntılara yol açabilir. Bölgede kızarıklık ve hafif kabarcık şeklinde belirir ve sürekli kaşınmaya neden olur.

Çözüm ;

Egzema olduğunu düşündüğünüz bu sorun vajinal bölgesinde mevcut ise mutlaka bir dermatologa görünmekte fayda var. Rahatla için ise vajinal bölgesine parfüm içermeyen nemlendirici kremler sürebilirsiniz.

4. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bazen kaşıntıların sebebi ilişkilerden sonra görülebilir. İlişki sırasında oluşabilecek bir hastalık genital bölgede kaşıntılara neden olabilir.

Çözüm ;

Eğer ilişki sonrası vajinal bölgede kaşıntılar başlıyor ise mutlaka bir jinekolog doktoruna görünmeniz gerekiyor. Ayrıca ilişkilerde partnerin kondom kullanmasıda büyük önem taşımaktadır.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir