Yeni Doğan Bebeklerde Ek Gıdalara Ne Zaman Ve Neden Geçilmelidir ?


Yeni Doğan Bebeklerde Ek Gıdalara Ne Zaman Ve Neden Geçilmelidir ?

Merhaba sağlık bilgisi okurlarımız. Bugün sizler için yeni doğan bebeklerde ek besinlere ne zaman ve neden geçilmelidir hakkında bazı kısa bilgiler vermek istiyoruz.

Ek besinlerden önce anne sütü ilk 6 ay da bebeğin ihtiyacı olan tüm besin gereksinimlerini karşılamaktadır. Ama 6 aydan sonra anne sütü protein gereksinimlerini karşılamış olsa da enerji ve demir gibi bazı besinleri yeterinde karşılamamaktadır. Bu sebepten dolayı ek besinlere geçmeleri doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Peki yeni doğan bebeklerde ek besinlere ne zaman geçilmelidir ?

  • Ek gıdalara geçiş zamanı bebeğin sindirim sistemi ve nörolojik sistemlerinin gelişiminden sonra geçilmesi tavsiye edilir.
  • Bazı sindirim enzimleri 4 ile 6 aydan sonra gelişimi tamamladığı için 6 aydan sonra tavsiye edilir.
  • Yeni doğan bebeğin yutma refleksi zayıf olduğu için özellikle 4 ie 6 aydan sonra yutma refleksi oluştuğu için 6 aydan sonra tavsiye edilir.
  • Anne sütü ile beslenen bebekler yeterli kilo alımı sağlandıktan sonra doktor tarafından belirtildikten sonra ek gıdaya geçmesi tavsiye edilir.
  • Eğer ki yukarıda belirtilen şartlar sağlandı ise ve anne sütü yerine ek gıdalara başlanarak bebeğe gerekli olan enerji ve demir besinlerinin alınması gecikmemiş olacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir