Yenidoğan Bebek Bakımı Hakkında Detaylı Bilgilendirme


Yenidoğan Bebek Bakımı Hakkında Detaylı Bilgilendirme

Yeni doğan bebekler her zaman özel bir ilgi ve bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Hayatının ilk gününden itibaren kıyafetinizden tutunda yediğiniz içtiğiniz yiyecek ve içeceklere bile bebeğiniz için dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin özel bir bakıma ihtiyaç duyduğu kadar bebeğinizin sindirim sistemini düzenlemeniz için sizinde kendinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde sizin yediğiniz gıdalar sizin sütünüze geçtiği için bebeğinizde bazı problemler ortaya çıkabilmektedir. Peki en önemlisi yeni doğan bebek bakımıyla ilgili en çok sorulan sorulara buradan cevap vermeye çalışalım.

1: Bebeğimi Nasıl Giydirmem Gerekiyor ?

Bebeğinize kıyafet seçerken mutlaka bebeğinizin terini emecek pamuklu kumaşlar seçmeniz gerekmektedir. Aldığınız kıyafetler mümkün olduğunca dikişsiz ve yumuşak olmasına dikkat ediniz. Özellikle kıyafetlerde metal düğmeler veya fermuar gibi parçaların olmamasına dikkat ediniz. Mesela ilk aylarda kıyafet yerine tulum giydirilmesi daha uygun olacaktır.

Daha önce ki yıllarda bebeğe uygulanan kundaklama yönteminden uzak durmanız tavsiye edilir ve bebeğin nefes almasını sağlayacak rahat edebileceği şekilde giydirmeniz tavsiye edilir.

2:Yeni doğan Bebeğin Oda Isısı Kaç Derece Olmalıdır ?

Bebeğinizin ilk doğduğu andan itibaren oda sıcaklığı 22 derece civarında olmalıdır.Ve banyo yaparken bu derece biraz daha arttırılabilir. Banyo yaparken 24 veya 25 dereceye çıkarılabilir.Yeni doğan bebekler ilk dönemlerde sıcak ve soğuk durumlarını hemen fark edebilir ve bu yüzden cam veya pencere açmamaya dikkat ediniz.

Yeni doğan bebekler üşümesin diye kalorifer yakınına veya soba yakınına yatırılmamalıdır. Mümkün olduğunca güneş alan bir odada olmasını sağlayın.

3:Yeni Doğan Bebeğimi Ne Aralıklarla Emzirmeliyim ?

Yeni doğan bebekler ortalama olarak en az 12 veya 13 defa emzirilmesi gerekmektedir. Bu sıklıklıklar ilk başlarda fazla olabilmektedir ama daha sonraları emme sıklığı azalmaktadır. Mümkün olduğunca emzirme sonrası mutlaka gaz çıkarma işlemi yapılmalıdır. Emzirme sonrasında veya emzirme sırasında hafif hafif sırtına vurabilirsiniz.

4:Yeni Doğan Bebeğin Göbek Kordonu Ne Zaman Düşer ?

Yeni doğan bebeğin göbek kordonu 5 ila 10 gün arasında düşebilmektedir. Bazen çok sık rastlanmasa da 1 aya kadar uzayabilmektedir. Göbek bağı düşmedikçe sakın bebeğinizi banyo yaptırmayınız. Göbek bağı düştükten sonra rahatlıkla banyo yapabilir. Ayrıca göbek bağı düştükten sonra %70lik alkol ile temizlenmesi yeterlidir. Alkolü mümkün olduğunca vücuduna temas ettirmeyiniz.

5:Yeni Doğan Bebeğin Göbek Kordonu Düşmezse ?

Göbek kordonu belirlenen günde düşmüyorsa ilk olarak akla gelen çok kalın olduğudur. Ayrıca göbek kordonunun düşmeme sebepleri arasında iltihap ve tiroid bezinin yeterli derecede çalışmamasıdır. Eğer böyle bir durum var ise mutlaka bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

Ayrıca aklınıza takılan soru ve soruları bizlere Doktorumuza Sorun kısmından sorularınızı iletebilir veya konu altına yorum bırakabilirsiniz.


3 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir