Yenidoğan Bebek Banyosu Ve Cilt Temizliği


Yenidoğan Bebek Banyosu Ve Cilt Temizliği

Merhaba hamilelik belirtileri okurlarımız. Bugün sizler için yeni doğan bebek banyosu ve cilt temizliği hakkında aklınıza takılan soruları buradan cevap vermeye çalışacağız. Yeni doğan bebeğin ortalama olarak 1 veya 2 hafta içinde göbek bağı düştükten sonra banyo yaptırabilirsiniz. Özelikle bebek mağazalarında çok kolay bir şekilde bulabileceğiniz güvenli ve kolay bir şekilde banyo yaptırabileceğiniz bebek küvetleri ve bebekler için sünger ve fileyi kullanabilirsiniz. Ayrıca yeni doğan bebeklerin henüz gözlerini kapatma refleksi gelişmediği için yeni doğan bebeklere uygun ve özel olarak üretilen bebek şampuanları kullanmanız gerekmektedir.

Bazı bebekler banyoyu çok sever ve rahatlarlar ama bazıları ise çok fazla banyo yapmayı sevmezler ve sizler için bir çile olabilir. Eğer bebeğiniz banyo çok seviyorsa bırakın biraz ılık suda gevşesinler ve banyo keyfini uzun tutmaya çalışın.Eğer çok fazla ağlıyorsa banyo süresini kısa tutun ve bebeğinizi çok fazla zorlamayın. Yeni doğan bebekler için banyo keyfi 5 dakika sürmesi yeterlidir. Bazı anne ve babalar bebeklerini her gün yıkamak isteyebilirler ama haftada 3 kere banyo yapması yeterli gelecektir.

İlk banyoda anne babalar tedirgin olabilirler ama çok fazla korkmanıza gerek yoktur. Islak ve kaygan bir bebeğin tutulması zor olabilir ama yıkamadan önce mutlaka egzersiz yapmanız tavsiye edilir veya örnek bir resim veya video izleyerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca sizler için aşağıda bir video bulunmaktadır. Bu videoyu izleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yeni doğan bebeğinizi yıkarken tam olarak tutmanız ve kavramanız gerekmektedir. Bir saniye bile olsun sakın bırakmayın. Kulaklarına su girmesine engel olun. Ve banyo suyunu kontrol ediniz 36 veya 38 derece olması uygundur. Ayrıca bebeğinizi akan suyun içerisinde bırakmayın.File yardımı ile ve el yardımı ile havada tutunuz.

İlk zamanlarda bebeğinizin kafası pul pul ve kuru olabilir. Sakın korkmayın korkmanıza gerek bir durum yoktur. İlk başlarda “KONAK” olarak bilinen bir durumdur. Çok hoşunuza gitmeyebilir ama bu durum bir süre sürebilir. Genellikle ilk aylarda gidebilir ama bazen 6 aya kadar da sürebilir. Ayrıca “KONAK” bebeğinizin sadece saçında değil yüzünde de olabilir. Her banyodan sonra mutlaka bebeğinizi güzelce şampuanlayın ve yumuşak bir fırça ile saçlarını fırçalayabilir ayrıca sünger yardımı ile yüzünü temizleyebilirsiniz. Her zaman yeni doğana özel bebek ürünleri kullanmaya dikkat edin.

Ayrıca aşağıda ki videoyu da izleyerek aklınızda ki tüm soru işaretlerini kaldırmış olursunuz.

Ayrıca aklınıza takılan soru ve soruları bizlere Doktorumuza Sorun kısmından sorularınızı iletebilir veya konu altına yorum bırakabilirsiniz.


1 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir