Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sorunu Ve Çözüm Yolları


Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sorunu Ve Çözüm Yolları

Merhaba sağlık bilgileri okurlarımız.Bugün sizler için yenidoğan bebeklerde gaz sorunu ve çözüm yolları hakkında bazı bilgiler aktarmak istiyoruz. Yenidoğan bebeklerde genellikle ilk haftalarda gazla ilgili bir sıkıntısı olmaz sebebi ise henüz tam olarak sindirim sistemleri aktif olarak çalışmadığı için ilk hafta ve ilk 15 günde çok fazla bu sıkıntı yaşanmaz.Ama sindirim sistemleri aktif olarak çalışmaya başladığı andan itibaren bebeklerde gaz sıkıntısı yaşanmaya başlar. Şimdi sizler için yenidoğan bebeklerde ki gaz sıkıntısının sebepleri ve neden olduğu ve çözüm yolları nelerdir bundan bahsetmek istiyoruz.

Yenidoğan Bebeklerin Kakaları Nasıldır ?

İlk olarak yenidoğan bebeklerin dışkıları siyah veya kahverengimsi olur ayrıca yeşilimsi bir renkte olabilir.Ve kakalarını yaparken yeşil renkte ve gürültülü bir şekilde yaparlar.Bu duruma geçiş kakası olarak tabir edilir. Yenidoğan bir bebeğin ilk kakası anne karnında iken bağırsaklarda biriken siyah ve yeşil renkte olan yapışkan bir yapıya sahip olan mekonyum denilen kakadır. Yine sonra ki günlerde geçiş kakalarını görebilirsiniz. Yenidoğan bebeğin sindirim organları geliştikçe ve bağırsaklar çalışmaya başladıkça ilk günlerde ki gibi kaka yapma sıklığı azalacak hatta anne sütünün büyük bir kısmı bebeğin bağırsakları tarafından sindirilecek ve dışarıya çıkacak dışkı kalmadığı için bir kaç gün özellikle 2 veya 5 gün bir kaka yapması dahi ortaya çıkabilecek bir durumdur. Anne sütü ile beslenen yenidoğan bebeklerin genellikle kaka rengi altın sarısı ve krem şeklinde olacaktır.

Yenidoğan Bebeğin Gaz Sancısı Yaşadığını Nasıl Anlarız ?

Yenidoğan bebeklerde ilk haftada ve 10 veya 15 gününden itibaren gaz sancısı yaşamaya başlaması çok normaldir. Bir akşam bebeğin huzursuzluğu artacak,sinirli tavırlar sergileyecek,dizlerini karnına doğru çekmeye çalışacak ve hatta çığlıklar atarak ağlamaya başlayacaktır.İşte bu anda emin olabilirsiniz ki bebekte artık gaz sancıları başlıyor demektir.

Bunun sebebi ise artık bebeğinizin sindirim sistemleri tam olarak çalışmaya başladı ve belirli bir düzene girmeye çalışıyor demektir.Bağırsaklarda ki gaz sıkışmasının sebebi budur.Yenidoğan bebeklerde yaşanan bu gaz sancısını bebeğin canını yakıyor ve emerek rahatlamak istiyor ama emerkende ağrı bir anda geldiği için sinirlenip ağlıyor ise ve emmeye devam etmek istiyor ise düşünmeyin ki sütünüz gelmiyor diye.Zavallı anne böyle düşünürken bebeğin gaz sancısı ile bunları yapması normaldır. Hatta bir çok anne endişeye kapılıp hastaneye bile gitmektedir.

Yenidoğan bebekler genellikle gaz sancısı yaşarken ayaklarını genellikle kendine doğru çeker,poposunu dışarı doğru çıkarır,kısa aralıklarla ağlamaya başlar ve sürekli emmek ister.Bu durumlar ile karşı karşıya kalıyorsanız mutlaka bazı önlemleri almak zorundasınız demektir.

Neden Yenidoğan Bebekler Gaz Sancısı Yaşarlar ?

Yenidoğan bebeklerde gaz olması kaçınılma bir durum olup her anne babanın karşılacağı bir durumdur.Sebepleri ise bebek her zaman uyur ve hareket edemez,sürekli yatar durumda olurlar ve sadece bünyelerine sıvı yiyecekler alırlar.Ayrıca yenidoğan bebeklerde sindirim organları tam olarak gelişmeye başladıkları için bu durum kaçınılmaz bir durum olmaktadır.

Anne adayları genellikle bebeklerini emzirirken bebeği biraz yüksekte tuttukları için ve yüksekte tutmasalar bile bebek anneyi emerken hava aldığı için yada yalancı meme veriliyorsa bebek hava yutuyorsa bunlarda gaz sancısını tetikleyebilmektedir.

Bunların sonucunda hava kabarcıkları balon yapıp bebeğin bağırsaklarında yol alırken kabarcık oluşum sonucunda kalın bağırsaklar takıldıkları için ve buna ilave olarak sıkışan gaz bebeklerde ciddi gaz spazmına yol açabilmektedir.

Gaz Sancısını Geçirmek İçin Neler Yapmalıyız ?

Gaz sancısını çeken bebeğin karnı sert ve gergin olmaktadır.Anne ve babalar hemen masaj yapma gereğinde bulunurlar ama bebek acı çektiği için daha fazla ağlayacaktır.Masaja başlamadan önce mutlaka bebeğinizi kucağınıza yatırın ve bacaklarınızla onu hafifçe ve belirli aralıklarla sallayın.Diğer taraftan elinizi birbirine sürtün ve sıcak yapın.Ve bebeğinizin karnına masaj yapın.Sıcak uygulamak bebeğinizin karnındaki spazmı büyük oranda rahatlacaktır.Bazen sıcak uygulamak bile iyi gelebilmekte ve rahatlatmaktadır bebeğinizi.

Bunların dışında bir kaç tane daha yöntem bulunmaktadır.Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve ayaklarını karnına doğru çekin bırakın ama hafifçe yapın bunu.Yine mümkün olduğunca ellerinizi ve ortamı sıcak tutmaya çalışın.

Diğer bir yöntem ise bebeğinizi omzunuza koyarak sırtını ovalama yöntemidir.Bu yöntem herkes tarafından bilinen bir yöntemdir.Ve biraz uğraş sonucunda gaz problemi gidebilir bebekte.Ama bu yöntemleri uygularken mutlaka bebeğinizin üzerini sıcak tutacak birşey örtün ve elleriniz sıcak olsun.

Yukarıda belirtilen yöntemleri uyguladığınız halde sonuç alamıyorsanız aşağıda sizlerin kullanabileceği bir kaç ilaç ismini ve bilgisini vermek isterim.

    • BioGaia

:İçerisinde bağırsak bakterileri bulunan tamamen organik bir ilaçtır.İlacın amacı sindirimi kolaylaştırmak ve daha iyi çalışmasını sağlamaktır.Küçük bir şişe içerisinde satılan bu ilacın fiyatı 40 tl civarındadır ve etkili bir ilaçtır.Günde 3 damla şeklinde kullanmanız yeterlidir.Ayrıca içerisinde canlı organizma bulunduğu için kullanıma başladığınız andan itibaren 1 ay sonra kullanmamanızı tavsiye ederiz.

    • Sab Simplex

:Piyasada en bilindik ve en meşhur olan bir ilaçtır.Son yıllarda baba adaylarının çok iyi bildiği ve doğumdan sonra eczaneden alınan tek ilaçtır diyebiliriz.İlacın görevi ise anne sütünde bulunan hava kabarcıklarını birleştirerek tek bir kabarcık haline getirir ve bebeğin bunu çıkarması daha kolay bir hale gelir.Günde 3 sefer 7’şer damla olacak şekilde bebeğe veriliyor. Genellikle aç karnına verilmesi tavsiye ediliyor. Fiyatı 30 tl civarındadır.

Son olarak siz anne adaylarına tavsiyemiz annenin tüm yedikleri anne sütüne karışarak bebeğe geçtiği için annenin günde en az iki defa rezene çayı içmesi tavsiye edilir.Rezene çayı bebeklerde ki ve annedeyi gaz sorununu ortadan kaldırdığı bilinmektedir.Aklınıza takılan soru ve soruları bizlere Doktorumuza Sorun kısmında sorularınızı iletebilir yada aşağıda ki bölüme yorum bırakarak bizlere iletebilirsiniz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir