Yenidoğan Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir ?


Yenidoğan Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir ?

Yeni doğan bebeğinizin tırnakları size çok küçük gibi gelse de o küçücük ellerinde ve ayaklarında bulunan tırnakları ise sizleri şaşırtacak şekilde çok hızlı bir şekilde uzar ve en az haftada iki defa kesilmesi gerekmektedir. Eğer ki hafta da iki kez kesmiyorsanız tırnakları çok çabuk uzadığı için mecburen yüzünü çizmemesi için kesmek zorundasınız.

Eldiven takmış olsanız bile yeni doğan bebekler ellerini hareket ettirmek istediği için çıkarmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bu sebepten dolayı sık sık kesmeniz gerekmektedir. Peki bebeğinizin tırnaklarını nasıl kesebilirsiniz bundan bahsedelim sizlere. Bebeğinizin elleri çok hareketli olduğu için uyumasını beklemek zorundasınız. Aslında işin püf noktaları şunlardır;

Bebeğinizin tırnaklarını şu şekilde kesebilirsiniz:

  • Yumuşak bir törpü ile bebek tırnak makasını mutlaka kullanmak zorundasınız.
  • Bebeğinizin tırnağını kesmeden önce uyumasını bekleyin.Uyanık iken sakın kesmeyin.
  • Bebeğinizin tırnaklarını keserken uç kısımlarından almaya çalışınız çok fazla içe doğru gitmeyin.
  • Eğer ki tırnaklarını keserken kanattı iseniz biracık antibiyotikli merhem ile siliniz.Kormanıza gerek yoktur.
  • El tırnakları ile ayak tırnaklarının kesimi mutlaka farklı olmalıdır. El tırnakları kesimi yuvarlar olmalıdır ayak tırnakları ise düz olacak şekilde kesilmesi gerekmektedir.
  • Ayak tırnaklarını da aynı şekilde kesmeye dikkat ediniz.Mutlaka bir kişi destek olsun sizlere.
  • Tırnaklarını kestikten sonra mutlaka güzel ve düzgün bir şekilde törpüleyiniz.
  • El tırnaklarını hafta iki kez ayak tırnaklarını ise 15 günde bir kesmeye dikkat ediniz.

Bebeğinizin tırnaklarını kesme işleminde mutlaka kısa tutunuz ve güzel bir şekilde törpüleyiniz. Tırnak kesimi sırasında mutlaka biri sizlere destek olsun ve sakin olmaya çalışın acele etmeye gerek yoktur. Ayrıca uyku sırasında tırnaklarını kesmeye dikkat ediniz. Ayrıca aşağıda ki videoyu izleyerek daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Ayrıca aklınıza takılan soru ve soruları bizlere Doktorumuza Sorun kısmından sorularınızı iletebilir veya konu altına yorum bırakabilirsiniz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir