Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?


Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?

Yeşil çay ve bizim bildiğimiz çay aynı bitkiden yani “Camellia sinensis” yapraklarından üretilir. Yeşil çayı ve normal çaydan üstün kılan özelliği yaprakların işlenme şeklidir.

Yapraklar işlem sırasında siyah çaydan farklı olarak daha az oksidasyona uğrar, fermantasyona uğramaz. Bu sayede içeriğindeki vitamin, mineral ve antioksidanlar korunur.

Yeşil Çayın Faydaları

Damar Tıkanıklığı(Ateroskleroz): Düzenli olarak yeşil çay tüketmek damar tıkanıklığı riskini azaltır. Özellikle koroner arter hastalığına yakalanma ihtimalini önemli ölçüde azaltır. Günde 3 bardak çay içmek kalp krizi riskini de önemli ölçüde düşürür.

Kolesterol: Araştırmalara göre düzenli yeşil çay tüketmek kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir. Yeşil çayın içinde bulunan “polifenoller” bağırsakların kolesterolü emmesini önler ve böylelikle vücut kötü kolesterolden kolaylıkla kurtulur.

Yüksek Trigliserid: Kanda dolaşan yağlardan biridir. Yükseldiği zaman damarlarda tıkanıklık riski de yükselir. Yeşil çayın içeriğinde bulunan “kateşinler” sayesinde yemeklerden sonra trigliserid seviyeleri normalden daha yavaş yükselir. Trigliseridin hızlı yükselişini önlemek için yemeklerden sonra yeşil çay tüketilebilir.

Diyabet: Kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak için yeşil çay içilebilir. Fakat diyabet için ilaç kullanılıyorsa yeşil çay tüketmeye başlamadan önce olası yan etkiler hakkında doktora başvurulmalıdır.
İNFLAMATUVAR BAĞIRSAK HASTALIKLARI: Yeşil çay bağırsaklarda görülen iltihaplı hastalıkların tedavisine yardımcı olabilir.

Cilt ve Saça Faydaları: Yeşil çay cilt ve saç görünümünü geliştirmek ve cilt ve saç sağlığını korumak için güzellik uzmanları tarafından önerilen doğal ürünler arasında en başta yer alır. Saçı yeşil çay ile durulamak saç derisindeki kuruluğa iyi gelir ve kuruluğa bağlı olarak görülen kepeği önlemede birebirdir. Ayrıca yeşil çay antioksidan etkisi ile yaşlanmanın etkilerini geciktirir.

Kanser: Günde iki bardak yeşil çay tüketmek kanser gelişimini engellediği söyleniyor. Fakat bu yönde yapılan çalışmalar hala yetersiz. Ayrıca yapılan diğer araştırmalara göre yeşil çay içmek mide kanseri, yemek borusu kanseri, prostat kanseri ve pankreas kanserine yakalanma riskini azaltıyor.

Diş Sağlığı: Diş yüzeyinde biriken ve plak oluşumun sebep olan bakteriler düzenli yeşil çay tüketimi ile azaltılabilir. Ayrıca diş eti hastalıkları için kullanılan bir yöntem.

Zayıflama: Yeşil çay açlık hissini bastırır ve metabolizmayı canlandırır. Antioksidan etkisi ile yağları parçalar ve bölgesel yağlanmayı engeller.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir