Zatürre Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Zatürre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zatürre; genellikle mikroorganizma, bakteri ve virüslerle beraber bazı bağışıklık sistemi hastalıkları ve ilaçların neden olduğu, akciğer alveollerinde meydana gelen hastalığa verilen isimdir. Pnömoni de denilmektedir. Hastalığın tipik belirtisi öksürük olarak seyretmekte olup, ateş, nefes darlığı ve göğüs ağrısında buna eşlik etmektedir.

Teşhisi röntgen, balgam tahlili gibi yöntemlerle rahatlıkla konulabilmektedir. Hastalığın tedavisi, hastalığın oluş etkenine göre değişmektedir. Hastalık etkeni bakteriyel olduğu durumlarda, vücut antibiyotik tedavisine cevap vermekte iken virüslere bağlı olarak gelişen hastalıkla antibiyotik ilaçlar etkisini yitirmektedir.

Zatürre Belirtileri

Eğer birey bulaşıcı zatürreye yakalanmış ise bu bireylerde, yüksek ateş ve buna bağlı olarak titreme, balgamlı öksürük, nefes darlığı, solunum hız ve miktarında görülen artış en tipik belirtilerdir.Şayet hastalık virüs ve bakteriler yolu ile vücuda girmişse daha önceki belirtilere ilave olarak karın ağrısı, diyare, kanlı balgam, orta kulak iltihabı, boyundaki lenf bezlerinin şişmesi gibi belirtilerde görülebilmektedir.

Ancak bilinmelidir ki hastalık yoğunlukla bakteri ve virüslerden kaynaklanmaktadır. Bunun yanında az miktarda parazit ve mantarlarda zatürreye neden olabilmektedir.Hastalık ekseri olarak üst solunum yolları enfeksiyonu olarak başlayıp alt solunum yollarına geçmektedir.

Zatürre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hastalıkla mücadele etmektense korunmaya çalışmak daha etkin bir başarı sağlamaktadır. Öncelikle el ve vücut hijyenine dikkat edilmesi, özellikle sigara ve alkol kullanımının bırakılması, tozlu ve gazlı ortamlardan uzak durulması, beslenme ilkelerine dikkat edilmesi ve hastalığa karşı bireye aşı uygulaması yapılması hastalıktan korunmakta ciddi anlamda başarı sağlamaktadır.

Zatürre Hastalığı Tedavisi

Etkin bir dinlenme, basit ağrı kesiciler ve antibiyotikler hastalığın tedavi edilmesi açısından yeterlidir. Ancak çocuklar, yaşlılar ve diğer özel durumu olanlar için süreç değişebilmektedir. Yapılan tedaviye rağmen durumda iyileşme görülmesi hastaneye yatılması gerekmektedir. Bu tip hastalara solunum kolaylaştırma amaçlı hava uygulaması yapılmaktadır.


1 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir