Zatürre Hastalığı, Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi


Zatürre Hastalığı, Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi

Zatürre, akciğerlerde ortaya çıkan iltihaplanma sonucuyla meydana gelen ciddi bir hastalıktır. Yüksek ateş, öksürük, sancı ve koyu balgam ile kendini belli eder. Her 100 zatürre hastalığından 5 tanesi ölümle sonuçlanır. Bunun nedeni bakterilerin hızla kana yayılmasından kaynaklanır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalar neticesinde meydana gelen istatistiğe göre, dünyada her yıl 100 kişiden 2’si bu hastalığa yakalanır. Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre, her yıl 90 bin kişi bu hastalığa yakalanmakta ve bu kişilerden 3 bini hayatını kaybetmektedir. Zatürre hızlı ve kolayca yayılan bulaşıcı bir hastalıktır.

Zatürre hastalığı kişiden kişiye üst solunum yolu enfeksiyonları ile, hapşırık ve öksürük esnasında etrafa yayılan virüs ve bakteriler ile, çatal, kaşık, bıçak gibi eşyalar ile, tokalaşma esnasında kişiden kişiye ve elden ele dolaşan maddeler ile bulaşabilir.

Zatürre hastalığının en sık karşılaşılan belirtileri; göğüs ağrısı, hızlı nefes alma, kaslarda ve boğazda ağrılar, üşüme ve titreme, aşırı su içme, idrarda azalmalar, kendini yorgun hissetme ve dalgınlıktır.


Hastanın şikayetleri sonrasında, farklı yöntemlerle yapılan muayenede teşhis konulur. Hastanın akciğeri dinlenerek, solunum anormalliği tespit edilir. Eğer solunumda herhangi bir anormalliğe rastlanırsa zatürre teşhisi konulabilir.

Zatürre tedavisi, hastalığın şiddetine göre belirlenir, şiddete göre çeşitli tedaviler gerektirir. Hafif yaşanan zatürre, antibiyotik kullanımı gibi ilaçlarla tedavi edilebilir. İlaç kullanımından bir süre sonra hasta tekrar muayene edilir. Aşırı ağır zatürre yaşayan hastalar içinse hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gereklidir.

Hasta 7 ila 10 gün gözlem altında tutulur ve bu süre içerisinde tedavi edilir. Tedavi süresi hastanın durumuna göre değişir. Bu durumda antibiyotik damardan sıvı olarak verilir. Solunum, oksijen desteği ile verilip tedavi edilir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir