Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ?


Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ?

Zerdeçal, ülkemizde yetişmeyen anavatanı Doğu Hindistan olan bir bitkidir. Sivri yaprakları ve sarı renkli çiçeklere sahiptir. Yemeklerin üzerinde kullanılan körili sosların içinde de bulunan zerdeçal, yemek borusunu korur ve yemek borusunda oluşacak kanserli hücreleri yok etme özelliği bulunur.

Yapılan araştırmalarda zerdeçalın kanserli hücreleri azalttığı saptanmıştır. Ayrıca kanserli hücrelerin metastaz yapmasını yani yayılmasını önlediğine dair çalışmalar mevcuttur. Zerdeçal gibi çeşitli baharatların kullanıldığı Hindistan’da akciğer, kolon ve meme gibi kanser türleri ile daha az karşılaşılmaktadır. Zerdeçal uçuğa neden olan virüsü yok eder. İnsanları kanserden korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar zerdeçalın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve antikor sayısını arttırdığını göstermiştir. Bağırsaklardaki polip oluşumunu engeller. Kolon ve prostat kanserlerine karşı faydalı bir baharattır. Kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engelleyici özelliğe sahiptir. Zerdeçal, antioksidan ve antienflamatuar etkiye sahiptir. Bitki köklerinden sökülerek toplanır ve haşlandıktan sonra kurutularak kullanılır.

Zerdeçalın kullanılan yerleri meyveleridir. Bu meyveler kurutulduktan sonra ufalanır ve baharat haline getirilir. Ayrıca suda kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Balla karıştıran ya da yemeklere katarak tüketen de vardır. Zerdeçalın faydalarına gelecek olursak eğer ; maydanoz suyu gibi gaz ve idrar söktürücüdür. Sinirleri uyarır. Vücuttaki iltihap ve ödemin atılmasını sağlar. Mide sorunu olanlarda mideyi kuvvetlendirir. Soğuk algınlığında, astımda ve verem de kullanımı fayda sağlar. Sindirim sistemini rahatlatır ve hazmı kolaylaştırır. Vücutta bulunan zehirli maddeleri atar.

Ciltte bulunan rahatsızlıklarda kullanılır. Solunum yolundaki enfeksiyonlarda tedavi edici özelliği vardır. Karaciğer sağlığı için önemlidir. Karaciğerin güçlenmesini sağlar ve karaciğerdeki zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır. Safra kesesi hastalıklarına karşı fayda sağlar. Kansere karşı koruyucudur ve kanserli hücrelerin çoğalmasını önler.

Cilt, göğüs ve kolon kanseri gibi kanser türleri üzerine faydalıdır. Karaciğerinizi güçlendirmek için zerdeçaldan yararlanmak istiyorsanız bir bardak suya bal ve zerdeçal karıştırarak içebilirsiniz. Aynı karışımı sarılık ve safra rahatsızlıklarına karşı da kullanabilirsiniz. Zerdeçal da diğer bitkisel ürünler gibi aşırı bir şekilde tüketilmemelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıklardan herhangi biri sizde var ise önce doktorunuza danışarak zerdeçalı kullanınız. Çünkü şifa bulmak adına kullandığınız bitkisel ürün başka bir sağlık sorununuza fayda sağlamayabilir. O yüzden bitkisel ürünlerin kullanımı konusunda bilinçli olmamız ve sağlığımızı tehlikeye atmamamız gerekir. Sağlıklı günler dileriz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir